Wieczorne spotkanie z historią

27 września 2014r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna uroczystość, której celem było przypomnienie dziedzictwa Polskiego Państwa Podziemnego (w obliczu 75 rocznicy utworzenia), a było to dzieło naszych rodaków, którzy niezłomnie walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej.
Niezwykłe wieczorne spotkanie przy świecach upłynęło przy dźwiękach polskich pieśni patriotycznych, które z entuzjazmem śpiewali zaproszeni goście oraz nauczyciele i młodzież naszej szkoły (z tego ważnego powodu wykonaliśmy okolicznościowe śpiewniki, które podarowaliśmy naszym gościom). Bogaty scenariusz spotkania przewidywał recytacje wzruszających wierszy Anny Świrszczyńskiej i mniej znanych poetów – powstańców, które dały nam namiastkę tragicznych przeżyć, jakich doświadczali młodzi ludzie, stawiający opór niemieckiemu, a później także rosyjskiemu najeźdźcy. Wszyscy ulegliśmy czarowi chwili, a zapach tlących się świec uświadomił nam szczęście niedocenianego pokoju, w jakim dane jest nam żyć.
Szczególnej powagi dodały słowa p. Budelewskiej, która w przystępny sposób opowiedziała o bohaterskiej walce zbrojnej, ale także o działalności wywiadowczej, sabotażowej i dywersyjnej. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o wyczynach młodych harcerzy i niedorosłych dowódców, jednak ogromnie dojrzałych ludzi tamtych czasów, którzy umieli pięknie żyć i pięknie umierać.
Spotkanie zakończyła otwarta dyskusja, gdyż zaproszone panie chętnie dzieliły się swoimi wspomnieniami z okresu wojny i okupacji, a dzieciaki nie ustawały w dociekliwym dopytywaniu się. Żałujemy tylko, że coraz mniej pozostało ludzi, mogących świadczyć o tym, co przeżyli, dlatego wszystkim seniorom życzymy nieustającego zdrowia, abyśmy w przyszłym roku mogli ich gościć w jeszcze szerszym gronie.
Organizatorzy: p. K. Borajkiewicz, p. I Budelewska, p. M. Sawicka oraz wybrani uczniowie klas piątych i szóstych.