Dzień Papieski - X 2010

W sobotę 16.10.2010r. przypadła 32. rocznica wyboru Jana Pawła II. Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.

Konklawe rozpoczęło się 14 października 1978 roku od konfrontacji między frakcjami zwolenników dwóch włoskich kandydatów: arcybiskupa Genui kardynała Giuseppe Siriego i arcybiskupa Florencji kardynała Giovanniego Benellego. Sytuację tę przewodniczący episkopatu Hiszpani, kardynał Vincente Trancon skomentował tak: "Bóg poróżnił Włochów i wykorzystał ludzką złość, żeby utrudnić wybór papieża".

W rezultacie coraz większych napięć 16 października arcybiskup Wiednia kardynał Franz Koenig przedstawił kandydaturę metropolity krakowskiego. Argumentował: "Kardynał Wojtyła ma dopiero 58 lat, ale to nie powinno być przeszkodą; przeciwnie - wiele zyskałby na tym Kościół".

Znana jest niemal dokładana godzina wyboru Polaka w ósmym głosowaniu. W "Księdze czynności biskupich" Karol Wojtyła pod datą 16 października znajduje się notatka: "Konklawe. Około godz. 17.15 - Jan Paweł II". Biały dym, zwiastujący wybór papieża, pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską około godz. 18.00. W tym samym

czasie - według relacji świadków - blady z wrażenia, poruszony i zmieszany kardynał Karol Wojtyła wysłuchał pytania zadanego mu przez

kardynała prowadzącego konklawe o to, czy przyjmuje wybór. Odpowiedział: "W posłuszeństwie wiary wobec Chrystusa, mojego Pana, zawierzając Matce Chrystusa i Kościoła - świadom wszelkich trudności - przyjmuję". "Jakie imię przyjmiesz?" - pytał kardynał. Karol Wojtyła odpowiedział: "Jan Paweł II". Decyzję tę uznano za zapowiedź kontynuacji drogi trzech poprzedników - Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I. Kiedy mistrz ceremonii poprosił nowego papieża, by usiadł i przyjął tzw. homagium kardynałów, czyli ich hołd, odpowiedział:" Nie, ja przyjmę moich braci na stojąco". Po godz. 19 papież Polak wyszedł na balkon bazyliki świętego Piotra i wygłosił pierwsze przemówienie do wiwatujących tłumów, którym był niemal całkowicie nieznany. Wówczas padły słowa, które zwłaszcza na początku jego pontyfikatu powtarzano wielokrotnie jako najbardziej symboliczne. Nowy papież mówił: "Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej".

Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w świętowanie tego wielkiego dnia. Dzieci klas III, IV i VI układały samodzielnie lub z pomocą rodziców wiersze o Janie Pawle II. Wiersze, które przez szkolną komisję w składzie: pani Hanna Duda, pani Dorota Pauszek - Trzeciak, zostały uznane za najpiękniejsze, recytowane były na apelu poświęconym Janowi Pawłowi II w rocznicę jego wyboru na stolicę Apostolską, jak również w czasie Mszy świętej. Apel przygotowała s. Alina Maria Król z grupą "Promyków Matki Bożej", a pieśni i piosenki przygotowała pani Jolanta Drwęcka wraz z chórem szkolnym.